Dni ustawowo wolne od pracy
Do dni ustawowo wolnych od pracy zaliczane są nie tylko niedziele, ale również święta kościelne i państwowe. Większość świąt ma datę stałą, natomiast Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Zielone Świątki i Boże Ciało są świętami ruchomymi.
Zgodnie bowiem z art. 1 ustawy z dnia 18.01.1951 r. o dniach wolnych od pracy dniami wolnymi od pracy są:
1. dni niżej wymienione:
a) 1 stycznia – Nowy Rok,
b) 6 stycznia – Święto Trzech Króli,
c) pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
d) drugi dzień Wielkiej Nocy,
e) 1 maja – Święto Państwowe,
f) 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
g) pierwszy dzień Zielonych Świątek,
h) dzień Bożego Ciała,
i) 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
j) 1 listopada – Wszystkich Świętych,
k) 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
l) 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
m) 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia;
2. niedziele.
Kiedy wypadają dni wolne w 2024 roku?
Święta będące dniami ustawowo wolnymi od pracy w 2024 roku to:
- 1 stycznia (poniedziałek) — Nowy Rok;
- 6 stycznia (sobota) — Święto Trzech Króli;
- 31 marca (niedziela) — pierwszy dzień Wielkiej Nocy;
- 1 kwietnia (poniedziałek) — drugi dzień Wielkiej Nocy;
- 1 maja (środa) — Święto Pracy;
- 3 maja (piątek) — Święto Narodowe Trzeciego Maja;
- 19 maja (niedziela) — pierwszy dzień Zielonych Świątek;
- 30 maja (czwartek) — dzień Bożego Ciała;
- 15 sierpnia (czwartek) — Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny;
- 1 listopada (piątek) — Wszystkich Świętych;
- 11 listopada (poniedziałek) — Narodowe Święto Niepodległości;
- 25 grudnia (środa) — pierwszy dzień Bożego Narodzenia;
- 26 grudnia (czwartek) — drugi dzień Bożego Narodzenia.
W 2024 roku łącznie będzie 115 dni wolnych od pracy, na które składają się niedziele i święta.
Święta wypadające w sobotę i niedzielę
Zgodnie z art. 130 ust. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasy pracy o 8 godzin.
W praktyce oznacza to, że za każde święto ustawowo wolne od pracy przypadające w sobotę w danym roku kalendarzowym, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego od pracy w innym terminie.
Należy pokreślić, że przyznanie pracownikowi dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w wolną sobotę, powinno nastąpić do końca okresu rozliczeniowego, w którym przypadło dane święto.
Jeżeli zatem okres rozliczeniowy w danym zakładzie pracy trwa jeden miesiąc, dzień wolny powinien zostać udzielony w tym samym miesiącu. Pracodawca może samodzielnie wyznaczyć dzień wolny za święto przypadające w wolną sobotę lub uwzględnić preferencje pracownika.
Zwróćmy uwagę, że w razie gdy święto ustawowo wolne od pracy wypada w niedzielę, to nie obniża wymiaru czasu pracy o 8 godzin, co oznacza, że za święto wypadające w niedzielę w danym roku kalendarzowym pracownikowi nie należy się dodatkowy dzień wolny od pracy.
Długie weekendy w 2024 roku
Planując urlop warto wziąć pod uwagę układ dni wolnych przypadających w danym roku, dzięki temu można zapewnić sobie długi weekend, wykorzystując przy tym mniej dni urlopu.
Niekorzystnie dla pracowników w tym roku wypada Wielkanoc, ze względu na to, że pierwszy dzień Wielkiej Nocy przypada 31 marca w niedzielę, zamiast dwóch dodatkowych dni wolnych od pracy, będzie tylko jeden, czyli drugi dzień Wielkiej Nocy przypadający 1 kwietnia w poniedziałek.
Kolejne święto przypadające w 2024 roku w niedzielę to pierwszy dzień Zielonych Świątek 19 maja, co oznacza że za to święto w 2024 roku również nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.
Święta przypadające w maju, a mianowicie Święto Pracy 1 maja w środę oraz Święto Konstytucji 3 Maja w piątek można wykorzystać do zapewnienia sobie 9 dni wolnych od pracy, przy wykorzystaniu jedynie 3 dni urlopu.
W takim przypadku należy wziąć urlop w następujące dni: 29 kwietnia, 30 kwietnia oraz 2 maja. W związku z tym, że Święto Konstytucji 3 Maja wypada w piątek, nie wykorzystując żadnego dnia urlopu wciąż pozostanie nam przedłużony 3-dniowy weekend.
Ze względu na to, że Boże Ciało wypada w 2024 roku 30 maja w czwartek, długi weekend trwający 4 dni można zapewnić sobie biorąc jeden dzień urlopu 31 maja.
Analogicznie kolejny długi weekend możemy zyskać wykorzystując jeden dzień urlopu 16 sierpnia, wówczas łącznie ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypadającego w 2024 roku 15 sierpnia w czwartek, zyskamy 4-dniowy urlop.
Dwa długie 3-dniowe weekendy czekają nas w listopadzie, ponieważ 1 listopada w piątek przypada Wszystkich Świętych, a 11 listopada w poniedziałek Narodowe Święto Niepodległości. Co więcej łącząc oba długie weekendy urlop możemy znacznie przedłużyć, biorąc 5 dni urlopu w następujące dni: 4, 5, 6, 7 i 8 listopada, zyskamy wówczas aż 11 dni wolnych od pracy.
Ze względu na to, że pierwszy dzień Bożego Narodzenia wypada 25 grudnia w środę, a drugi dzień Bożego Narodzenia 26 grudnia w czwartek, wykorzystując 1 dzień urlopu 27 grudnia zapewnimy sobie długi weekend trwający 5 dni.
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistkę Karolinę Szopę
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.