W trakcie zatrudnienia może zaistnieć konieczność przeniesienia pracownika na inne stanowisko. Taka sytuacja może mieć miejsce jedynie po spełnieniu konkretnych warunków, które opisane są w odpowiednich regulacjach.
W tym celu pracodawca może korzystać z przepisów zawartych w ogólnym prawie pracy.
Zmiana stanowiska pracy
Zmiana stanowiska pracy zazwyczaj ma miejsce w przypadku awansu, konieczności dostosowania umiejętności pracownika do nowych zadań, zmian w strukturze organizacyjnej firmy lub potrzeby zastąpienia nieobecnego pracownika.
Praktykuje się również przenoszenie pracowników do innego działu w celu rozwijania ich kwalifikacji zawodowych lub realizacji nowych projektów.
Warto wiedzieć, że sama zmiana nazwy stanowiska pracy nie wiąże się z koniecznością podejmowania przez pracodawcę dodatkowych działań.
W takiej sytuacji wystarczy jedynie poinformować pracownika, że nastąpiła taka modyfikacja. Jednak nowa nazwa nie może być degradująca, ponieważ wiązałoby się to z koniecznością wręczenia pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego.
Załóż darmowe konto
Rejestracja darmowego konta zapewnia dostęp do w pełni funkcjonalnej wersji programu (nie jest to wersja demonstracyjna), w której możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Jeśli masz już konto w 360ksiegowosc.pl to nie musisz zakładać konta drugi raz, zaloguj się do kadr i płac używając tego samego maila i hasła.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.
Rozpocznij już teraz!
Formy zmiany stanowiska
Zmiana stanowiska pracy może nastąpić za pomocą porozumienia zmieniającego. W takim przypadku pracodawca oraz pracownik uzgadniają warunki na mocy porozumienia stron i podpisują odpowiedni aneks do umowy.
Najczęściej z takiego rozwiązania korzysta się w przypadku awansu, zgodnie z którym wynagrodzenie ulega podwyższeniu lub zostają wprowadzone dodatkowe benefity.
Również przy zmianie stanowiska na inne, ale na równorzędnym poziomie, można zawrzeć porozumienie zmieniające, pod warunkiem, że pozostałe postanowienia umowy pozostają niezmienione.
Poza wyżej wymienionymi przypadkami przy zmianie stanowiska konieczne jest wręczenie pracownikowi wypowiedzenia zmieniającego.
To rodzaj wypowiedzenia dotyczącego warunków umowy o pracę, w którym musi znajdować się informacja, że pracownik ma czas do połowy okresu wypowiedzenia, aby wnieść odwołanie od zaproponowanych nowych warunków umowy.
W takim przypadku jego umowa o pracę wygaśnie z ostatnim dniem okresu wypowiedzenia.
Okres wypowiedzenia zależy od długości zatrudnienia pracownika w firmie.
Jeśli pracownik pracuje w danym miejscu mniej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, w przypadku zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy, ale krótszego niż 3 lata okres ten wynosi miesiąc, natomiast po upływie 3 lat wynosi 3 miesiące.
Jeśli pracownik nie zgłosi sprzeciwu w określonym terminie, nowe warunki umowy wchodzą w życie po zakończeniu okresu wypowiedzenia.
Czy pracownik może odmówić przeniesienia na inne stanowisko pracy
Pracownik nie jest jest zobowiązany do wyrażenia zgody na przeniesienie go na inne stanowisko pracy i ma prawo odmówić. W takiej sytuacji nikt nie może wymusić na nim podpisania umowy zmieniającej.
Natomiast w przypadku otrzymania wypowiedzenia zmieniającego, przysługuje mu prawo do wniesienia sprzeciwu.
Termin na złożenie takiego sprzeciwu zależy od długości zatrudnienia danej osoby i wynosi połowę okresu wypowiedzenia.
Jeśli przeniesienie jest efektem porozumienia między stronami, a pracownik je zaakceptował, to nie ma już możliwości odmówienia.
W przypadku wypowiedzenia zmieniającego, jeśli pracownik nie zgłosił sprzeciwu, a zaproponowane warunki są zgodne z obowiązującym prawem, to postanowienia umowy również stają się obowiązujące.
Czy można przenieść pracownika na inne stanowisko bez jego zgody
Pracodawca nie ma prawa przenosić pracownika na inne stanowisko w sposób, który byłby dla niego niekorzystny.
Przykładem takiego działania może być zmiana statusu zawodowego lub obniżenie wynagrodzenia. W takiej sytuacji pracownik ma prawo złożyć sprzeciw wobec wypowiedzenia zmieniającego.
Jednakże pracodawca w ramach polecenia służbowego może czasowo zmienić zakres obowiązków pracownika i to bez konieczności wydawania wypowiedzenia zmieniającego.
Zwykle zdarza się to w przypadku zastępstwa za nieobecnego pracownika.
Pracodawca może powierzyć wykonywanie innej pracy na maksymalnie trzy miesiące na podstawie polecenia służbowego.
W takim wypadku należy wskazać nowe stanowisko oraz poinformować o wysokości wynagrodzenia w czasie przeniesienia.
Warto zaznaczyć, że wynagrodzenie w takiej sytuacji nie może być niższe od aktualnie otrzymywanego, a nowe obowiązki muszą odpowiadać kwalifikacjom pracownika.
Jeśli pracownik nie ma już możliwości wykonywania dotychczasowych obowiązków z powodu wypadku w pracy lub choroby zawodowej, pracodawca ma prawo do przeniesienia zatrudnionego na odpowiednie dla niego stanowisko.
Zmiana stanowiska pracy na wniosek pracownika
Pracownik ma możliwość samodzielnego złożenia wniosku o zmianę stanowiska poprzez przekazanie wniosku swojemu pracodawcy.
Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy zatrudniony jest przekonany, że jego umiejętności i kwalifikacje oraz zakres zadań uzasadniają taką decyzję.
Ostateczna decyzja leży jednak w gestii pracodawcy, który może pozytywnie rozpatrzyć prośbę tylko wtedy, gdy uzna ją za zasadną.
Przeniesienie pracownika a szkolenie BHP
Przeniesienie pracownika na nowe stanowisko może wymagać przeprowadzenia instruktażu bhp dla danego miejsca pracy.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy dotyczącego szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Instruktaż ten jest obligatoryjny przed dopuszczeniem do pracy na określonym stanowisku w przypadku pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. A także innych, gdzie mogą być narażeni na szkodliwe, uciążliwe lub niebezpieczne czynniki oraz pracowników przenoszonych na wskazane stanowiska.
W każdej sytuacji – nawet jeśli nie ma obowiązku przeprowadzenia instruktażu. Jego realizacja będzie zalecana, gdy w nowym miejscu pracy warunki nie będą takie same, jak te, które panowały wcześniej.
Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinno być organizowane przed dopuszczeniem pracownika do wykonywania obowiązków na danym stanowisku, uwzględniając panujące tam warunki.
Przeniesienie pracownika na inne stanowisko a degradacja
Degradacja wiąże się z zmniejszeniem wynagrodzenia lub obniżeniem samego stanowiska i może nastąpić poprzez wypowiedzenie zmieniające lub w wyniku porozumienia między stronami.
Pracodawca nie ma prawa jednostronnie zdegradować pracownika, jest zobowiązany również w tej kwestii przestrzegać regulacji zawartych w Kodeksie pracy.
Degradacja pracownika, która jest niezgodna z prawem może być uznana za mobbing w miejscu pracy.
To może prowadzić do procesu przed sądem pracy lub przeprowadzeniem kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
Przeniesienie pracownika w wieku przedemerytalnym na inne stanowisko
Zgodnie z Kodeksem pracy można przenieść takiego pracownika na inne stanowisko. Warunkiem jest to, aby był to pracownik w wieku przedemerytalnym, który ma nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego.
Pracodawca ma prawo wypowiedzieć aktualne warunki zatrudnienia w przypadku, gdy pracownik traci zdolność – potwierdzoną przez lekarza – do wykonywania pracy określonej w umowie. Lub też nie z własnej winy traci uprawnienia do jej wykonywania.
Także wtedy, gdy wprowadzane są nowe zasady wynagrodzeń, które dotyczą wszystkich pracowników.
Przeniesienie pracownika na inne stanowisko pracy – najważniejsze informacje
Jeśli zaistnieje konieczność przeniesienia pracownika na inne stanowisko pracodawca ma do dyspozycji kilka możliwości.
Może on na przykład zlecić inną pracę na czas trzech miesięcy, gdy występują szczególne okoliczności, lub zawrzeć umowę z pracownikiem dotycząca zmiany warunków.
Jeśli zmienia się jedynie stanowisko pracy, a pozostałe warunki, takie jak wynagrodzenie i czas pracy, pozostają bez zmian, pracodawca może sporządzić aneks do umowy, który powinien być podpisany przez obie strony.
Warto zaznaczyć, że aneks nie może być wykorzystany do zdegradowania pracownika z wyższego stanowiska na niższe.
W takim przypadku konieczne jest zawarcie porozumienia zmieniającego, w którym pracownik wyrazi zgodę na proponowane zmiany, lub wręczenie mu tzw. wypowiedzenia zmieniającego warunki zatrudnienia.
Artykuł przygotowany przez naszą specjalistę Jakuba Chmieleckiego
Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!
Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.
Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.