Księgowość
Kadry i płace
Radosław Pilarski, copywriter, adwokat, doradca restrukturyzacyjny. Współzałożyciel agencji contentprawniczy.pl.

Wczasy pod gruszą – jak wygląda dofinansowanie wypoczynku?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą liczyć na wiele przywilejów, w tym te socjalne. Oczywiście nic nie jest za darmo i za wszystko tak naprawdę muszą oni płacić, co też przekłada się na ich wynagrodzenia netto.

Jednym z takich „dodatków” są wczasy pod gruszą, wypłacane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

To jednak, że składają się wszyscy, nie oznacza, że każdemu przysługują takie same korzyści. To, na jakie kwoty świadczeń będą mogli liczyć zatrudnieni, zależy od regulaminu funduszu.

 

Wczasy pod gruszą, czyli dofinansowanie wypoczynku

Wczasy pod gruszą to dofinansowanie urlopów wypoczynkowych pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jest ono wypłacane ze środków zgromadzonych w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. O tym, na jakich warunkach zostanie ono przydzielone, decyduje regulamin funduszu.

Nie każdy pracodawca ma jednak obowiązek taki fundusz prowadzić, zatem nie każdy pracownik w ogóle może się starać o takie benefity.

 

W jakich firmach działa ZFŚS?

ZFŚS są tworzone w każdych zakładach budżetowych oraz jednostkach samorządowych. Zatem każdy pracownik „budżetówki” może liczyć na dofinansowanie.

A co z pracownikami sektora prywatnego? Tutaj jest już nieco inaczej. Fundusz może być utworzony przez każdego pracodawcę, nie każdy ma jednak taki obowiązek. ZFŚS muszą prowadzić dopiero pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.

W przedsiębiorstwach, gdzie jest mniejsza liczba zatrudnionych, fundusz jest tworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej.

 

Dla kogo wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą są przeznaczone dla pracowników i ich rodzin oraz dla emerytów i rencistów, tj. byłych pracowników i ich rodzin, a także dla innych osób, którym pracodawca przyznał w regulaminie funduszu prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych.

Wymaga podkreślenia, że dofinansowanie nie jest uzależnione od tego czy pracownik ma zamiar skorzystać z tych środków w celu wyjazdu na wakacje, czy też nie.

Nie ma żadnego znaczenia kiedy osoba zatrudniona wykorzysta swój urlop wypoczynkowy, ani w jaki sposób go spędzi. Może to być wyjazd zagraniczny, krajowy, jak również odpoczynek w domu lub na działce.

To jednak co jest istotne, to konieczność wykorzystania w danym roku co najmniej 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Wczasy pod gruszą są przyznawane na wniosek pracownika, zatem wymagana jest tutaj inicjatywa beneficjenta. Pracodawca nie wypłaci „odgórnie” tych środków.

 

Przykłady:

 

  1. Pani Elżbieta zaplanowała tygodniową wycieczkę zagraniczną. Na ten wyjazd zgłosiła 5 dni urlopu wypoczynkowego (od poniedziałku – do piątku). Po powrocie zawnioskowała o dofinansowanie. Nie otrzymała go jednak, bowiem nie został spełniony wymóg skorzystania z kolejnych 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.
  2. Pan Jan uznał, że w tym roku spędzi swój dwutygodniowy urlop w przydomowym ogrodzie, ciesząc się słońcem, ciszą i spokojem. Po powrocie do pracy złożył wniosek o wypłacenie wczasów pod gruszą i otrzymał środki. Spełnił on bowiem ustawowe warunki.

 

Ile można otrzymać w ramach dofinansowania wypoczynku?

Nie znajdziemy w żadnym akcie powszechnie obowiązującego prawa odpowiedzi na pytanie, na ile może liczyć pracownik w ramach wczasów pod gruszą. Zależy to bowiem od pracodawcy, a także od sytuacji finansowej pracownika i poziomu jego wynagrodzenia.

Jeżeli zatem w zakładzie działa ZFŚS, to osoby, które zarabiają najwięcej, mogą nie skorzystać ze świadczenia.

Najwięcej natomiast otrzymają te osoby, których wynagrodzenie jest na najniższym poziomie.

Dofinansowanie nie ma jednak charakteru uznaniowego. Pracodawca nie może swobodnie decydować, komu ile przekaże. Gdyby tak było, mogłoby dochodzić do różnego rodzaju patologii (szczególnie w zakładach budżetowych), kiedy to pracodawca najwięcej ze „wspólnego garnuszka” wypłacałby pracownikom, których najbardziej lubi, natomiast tym nielubianym odmawiałby dofinansowania.

To, jaka jest wysokość świadczenia oraz częstotliwość jego wypłat, powinien określać regulamin funduszu.

Na jego wysokość nie mogą mieć jednak wpływu takie kryteria, jak staż pracy, ilość wykorzystanego dotąd urlopu (również tego chorobowego) czy też doświadczenie i kwalifikacje.

Niedopuszczalny jest również zapis regulaminu, który stanowiłby, że każdy pracownik ma prawo do takiej samej kwoty dofinansowania.

 

Czy wczasy pod gruszą są obłożone podatkami?

Wczasy pod gruszą, niezależnie w jakiej wysokości, z całą pewnością stanowią korzyść. Są one jednak zwolnione z obowiązku odprowadzania składek ZUS od kwoty otrzymanej przez pracownika.

Co do podatku dochodowego od osób fizycznych, to dofinansowanie jest zwolnione z PIT do kwoty 1000 zł.

 

Co z wnioskiem? 

Co z wnioskiem? Musi być złożony. Inaczej pracodawca nie przyzna pracownikowi dofinansowania. Wniosek ten może być przedłożony pracodawcy zarówno przed jak i po wykorzystaniu urlopu.

Nie wnioskuje się o konkretną kwotę, a o samo dofinansowanie. To, ile będą wynosiły wczasy pod gruszą, ustali pracodawca na podstawie oświadczenia pracownika o dochodach lub rocznej deklaracji PIT (w zależności od treści regulaminu do wniosku należy złożyć inne dokumenty).

Jak powinien wyglądać sam wniosek? Nie jest to pismo formalne, zatem jego budowa może być różna. Ważne, aby był on sporządzony co najmniej w formie pisemnej, dla celów dowodowych.

 

 

Artykuł przygotowany przez naszego specjalistę Radosława Pilarskiego


Usprawnij swoją pracę,
dołącz do nas!

Możesz prowadzić kadry i płace dla 2 pracowników za darmo bez ograniczeń.

Po przekroczeniu ilości pracowników lub dodaniu nowej firmy zastanów się nad zakupem licencji.

Powiadom mnie o dostępności
programu 360 Kadry i płace

Zapisz się i bądź z nami w kontakcie. Powiadomimy Cię, kiedy program będzie gotowy do pracy!

Administratorem danych osobowych jest Merit Aktiva Sp. z o.o. Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi newslettera, wysyłki wiadomości marketingowych i reklamowych. Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

Zadaj pytanie

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.